fbpx

PARK ZDROJOWY W GŁUCHOŁAZACH

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 4 Min Czytania

Świetne miejsce na rodzinny spacer!

AHOJ! 🌿 Park Zdrojowy to wspaniała atrakcja turystyczna Głuchołaz. Można się tu odprężyć, nacieszyć oczy przepięknym widokiem i odetchnąć świeżym powietrzem. 🌳 Park Zdrojowy powstał w okresie, gdy Głuchołazy posiadały status uzdrowiska, pod koniec XIX wieku na stokach Przedniej Kopy. 👉 Dziś jest to przestrzeń z pięknie wytyczonymi alejkami, barwnymi rabatami i altanami wypoczynkowymi. Kilkoma placami zabaw, siłownią zewnętrzną, drewnianymi mostkami i tarasami widokowymi. Wytyczono tu trasę edukacyjną i zadbano o stworzenie ścieżki zmysłów. 💧 Dzieciaki będą mogły przejść po kamykach przez płytki potok i popatrzeć na wodospad znajdujący się tuż przy Górnym Stawie.
🌲 Park podzielony jest na dwie wyraźne części. 1️⃣ Pierwszą część odnowiono w 2009 roku, przywołując pamięć o idei wodolecznictwa, które niegdyś znakomicie przyczyniło się do rozwoju Głuchołaz. Teren uporządkowano, podkreślając jego walory estetyczne i uatrakcyjniono poprzez stworzenie alejek spacerowych, miejsc odpoczynku i brodzenia w strumieniu.

2️⃣ Druga część Parku Zdrojowego jest miejscem idealnym dla rodzin z dziećmi. Zorganizowano tu miejsca aktywnego wypoczynku dla dorosłych oraz wspaniały plac zabaw dla najmłodszych. 🎼 Wyraźny podział na dwie strefy stanowi niedawno wyremontowana muszla koncertowa. Latem w niemal każdy weekend odbywają się tu koncerty. Muszla jest otwarta, można tu wejść i poczuć się jak na prawdziwej scenie. Panuje tu wspaniała akustyka! 👉 Zachęcam Was do wyrecytowania z dziećmi wiersza lub zaśpiewania piosenki. Efekt jest niesamowity! Prócz zadaszonej sceny, przed którą ustawiono wiele ławek, znajduje się tu również kolorowo podświetlona fontanna oraz budynki gospodarcze z toaletami.

💧 Częścią Parku Zdrojowego jest również tzw. Górny Staw, z pomostem na wyspę. Przepływa przez niego Potok Zdrojowy, zwany również „Zdrojnikiem”, który utworzył niewielki wodospad dodający uroku parkowej przestrzeni. Przez strumień w kilku miejscach można przejść po kamieniach, co jest świetną atrakcją dla dzieci.

☘️ Park Zdrojowy z nowym Parkiem Miejskim tworzą duży kompleks spacerowo – wypoczynkowy liczący kilkanaście hektarów. Park usytuowany jest na zboczu Przedniej Kopy, zadbano więc o wytyczenie nowych alejek prowadzących na Górę Chrobrego.

Z Górnego Stawu warto udać się w stronę pobliskiego szpitala, gdzie w 2018 roku zbudowano tężnię solankową. 15-metrowa wieża stanowi jedyną tego typu konstrukcję w Polsce. Można tu pooddychać wilgotnym, słonym powietrzem, które wpływa pozytywnie na drogi oddechowe. Podobno godzina przebywania na tężni daje taki sam efekt jak 3 dni przebywania nad morzem! Sama wieża stanowi także ciekawy punkt widokowy.
CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Park Zdrojowy w Głuchołazach, ul.Parkowa.
🚗 Auto można zaparkować na ulicy Parkowej oraz na Alei Jana Pawła II.
🏆 Park został laureatem zorganizowanego w 2010 roku konkursu wojewody opolskiego na „Najładniejszą i najlepiej zagospodarowaną przestrzeń otwartą Opolszczyzny”.
💵 Rewitalizacja parku kosztowała 5 mln zł. Część kwoty dofinansowały fundusze unijne.
🚶‍♂️ Przez Park Zdrojowy wytyczono sporo szlaków turystycznych. Najważniejszy i najbardziej znany prowadzi na Górę Parkową. Można się również wybrać na spacer Złotym Szlakiem Górników.
👶 Na placach zabaw brakuje urządzeń dla maluszków w wieku do 2 lat.
🧑‍🦽 Na terenie parku jest tylko kilka podjazdów dla wózków inwalidzkich.
🌕 Park jest oświetlony po zmroku.
🍕 Restauracje i kawiarnie znajdziesz przy Fontannie Amorek oraz na Alei Jana Pawła II.
💧 Obrzeżem Parku płynie rzeka Biała Głuchołaska.
🏠 Przy Górnym Stawie znajduje się ruina ośrodka wczasowego Waldesruch, czyli miejsca, w którym organizowano pierwsze w Europie, bezpłatne wczasy dla robotników. Tuż dalej znajduje się odrestaurowany Dom Artysty.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
3 Komentarze