fbpx

WYSPA DALIOWA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 2 Min Czytania

Niezwykła Rzeźba NAWA

AHOJ! 👨‍👩‍👦‍👦 Dla naszej rodzinki Wyspa Daliowa to przestrzeń miejska, która w naturalny sposób staje się placem zabaw! 🤸‍♂️ Rzeźba zbudowana z serii łuków idealnie sprawdza się w zabawie w chowanego i berka. Mikołaj nazwał ją „wielkim uchem” a Ignaś wołał na głos – ECHO! – wyobrażając sobie, że jest w środku wielkiej jaskini. Pomysłów na zabawę jest mnóstwo! Można zrobić wyścigi z jednego końca rzeźby na drugi, sprawdzić czy całej rodzince uda się przecisnąć między łukami:] W ramach odpoczynku popatrzeń na rzekę, porzucać kamykami, pobuszować w trawie 🌾 i wejść na pobliskie drzewa 🌳 by zobaczyć rzeźbę z innej perspektywy. A jak to wygląda w teorii? – bardzo kulturalnie, zupełnie inaczej niż u nas!!! 😀 Poczytajcie!

➡️ Wyspa Daliowa – najmniejsza z zespołu odrzańskich wysp, położona między Tamką a Piaskiem, w samym centrum Wrocławia, przy Ostrowie Tumskim. Zapomniana dotąd wyspa w 2017 roku została poddana gruntownej rewitalizacji. Efekt – alejki wijące się wśród zieleńców, stare owocowe drzewa, a przede wszystkim spektakularna rzeźba Oskara Zięty – NAWA.

Rewitalizacja wyspy Daliowej jest częścią procesu otwierania się miasta na rzekę Odrę. Wyspa stała się otwartą przestrzenią do spotkań i organizacji wydarzeń. Punktem wyjścia do projektowania całej zieleni był naturalny i dziki charakter miejsca. Na wyspie pojawiły się łagodne pagórki z ozdobną roślinnością, która ma upiększać krajobraz przez cały rok.

➡️ NAWA – niezwykła rzeźba Oskara Zięty ma szansę stać się nowym symbolem miasta. Jest nie tylko głównym elementem kompozycji, ale także formą ażurowej bramy. Rzeźba będzie przechodzić metamorfozy przez cały rok, 🌞❄️ ma odbijać niebo i zieleń, a zimą śnieg. Stworzy zaczarowany klimat wyspy. Zięta projektując Nawę inspirował się projektem 🏙 High Line w Nowym Jorku.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Wyspa Daliowa, ulica Grodzka 11, 50-115 Wrocław.
🚗 Parking płatny pod Halą Targową.
👉 Architekt krajobrazu – Joanna Styrylska
👉 Projekt rzeźby NAWA – Oskar Zięta – zieta prozessdesign
💴 Koszt rewitalizacji Wyspy Daliowej (łącznie z rzeźbą) to 1 mln 348 tysięcy złotych. WARTO BYŁO!!!

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment