fbpx

KOLOROWE PODWÓRKA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania

🎨 Centrum Sztuki Miejskiej

AHOJ! Wybraliśmy się w weekend na wrocławskie Kolorowe Podwórka, które zaraz po Warszawskiej Pradze są najbardziej znanymi w Polsce muralami. Powstały w 2015 roku na Nadodrzu, aby połączyć ludzi, stworzyć wspólnotę i dać się poznać z zupełnie innej strony! 💙 Kolorowe Podwórka przy ulicy Roosevelta ozdobili artyści, których wspierali okoliczni mieszkańcy – od najmłodszych, przez młodzież, mniejszość romską, kibiców Śląska, po seniorów. Swoje dzieło nazwali „niemuralem”, bo to połączenie malarstwa, rzeźby i ceramiki. Na miejscu okazało się, że kolorowe obrazy pokrywają kamienice nie jednego, ale dwóch podwórek!

📌 KOLOROWE PODWÓRKO przy ulicy Roosevelta 15 – „Podwórko nasze atelier”

„Zwiedzanie” rozpoczęliśmy od podwórka zlokalizowanego za Publiczną Szkołą Podstawową Leonardo. Brama nie zachęca do wejścia, a pomysł zabrania tam dzieci wydał mi się nietrafiony. Wkoło jest brudno, pod nogami pełno petów, kapsli, puszek po piwie i butelek po wódce. W środku śmierdzi niemiłosiernie a murale są lekko przerażające.🙆‍♀️ Nie ma, co ukrywać chłopcy się lekko przestraszyli, ale wizerunek Jody z Gwiezdnych Wojen rozbudził ich ciekawość. Dalsza okolica wcale nie prezentuje się lepiej: śmieci, odchody zwierząt, przeklinające, kilkuletnie dzieciaki i mieszkańcy w oknach. Hm… początkowo czułam się nieswojo. 🤷‍♀️ Nie wiedziałam do końca jak się zachować. W końcu przychodzę do kogoś na podwórko i chcę fotografować okna jego domu… Szczerze mówiąc to bałam się, że ktoś nas stamtąd lada moment pogoni. Bardzo się jednak myliłam. 👉 Ludzie okazali się mili i dumni z własnych domów. Chętnie opowiadali o kolorowych podwórkach – kawałku ich życia uwiecznionego na ścianie. Z chłopcami zaczęliśmy się bawić w „oko szpiega” (mieli odnaleźć na muralach np. pszczołę, rekina czy żółty kwiatek), dzięki czemu oswoili się z otoczeniem a my mieliśmy czas podziwiać jedyną w swoim rodzaju wrocławską sztukę Street Artu – połączenia murali z elementami płaskorzeźby. 🖼Obrazy nawiązują do życia mieszkańców kamienic. Bez problemu można tu spotkać osobę czy psiaka uwiecznionego na malowidle. Murale ukazują miłość do rodziny, zwierząt, pasje towarzyszące mieszkańcom, sport, którym się interesują. Prezentują inne kultury oraz pielęgnują pamięć o tych, których już nie ma. Jest tu fragment rajskiego ogrodu, prehistoryczne stwory i tropikalne zwierzęta. Kolorowe ryby, błękit oceanów i rajski ogród. Poza nimi są postaci surrealistyczne, mityczne, bajkowe i portrety mieszkańców.

📌 KOLOROWE PODWÓRKO przy ulicy Roosevelta 14-16 – „Podwórko – odkrywanie sztuki”

Niezwykłego projektu „Podwórko nasze atelier” pozazdrościli mieszkańcy kamienic znajdujących się naprzeciwko. Tak powstał drugi projekt – 🎨 „Podwórko – odkrywanie sztuki”. Jest dużo nowsze, przyjemniejsze i bardziej zadbane. Zaprosiła nas do środka czarno-biała brama, pokryta drobnymi wzorami i płaskorzeźbami. To właśnie tu w pierwszej kolejności powinniśmy przyjść i Wam też polecam tę opcję. Podwórko ma zupełnie inny przekaz i dużą wartość edukacyjną. Każda fasada domu jest pomalowana w innym stylu. Największą grupą „niemurali”, są obrazy przedstawiające największe dzieła w historii sztuki. 🖌Znajdziemy tu najważniejsze obrazy takich artystów jak: Michał Anioł, Frieda Kahlo, Edvard Munch, Stanisław Wyspiański, Alfons Mucha, Gustaw Klimt oraz informacje, jaki nurt w sztuce przedstawiają. Po przekroczeniu bramy znajdziemy się w świecie secesji, postimpresjonizmu, ekspresjonizmu i wielu innych, które do tej pory mogliśmy podziwiać głównie w muzeum. Podwórko skrywa także skarby w postaci drobnych płaskorzeźb, ceramiki, czy jak się przekonaliśmy na samym początku przedmiotów codziennego użytku. Całość robi bardzo dobre wrażenie, jedynym minusem są zaparkowane wszędzie samochody, które zasłaniają dużą część murali.

CO WARTO WIEDZIĘĆ:
📌 KOLOROWE PODWÓRKO z muralami przedstawiającymi mieszkańców kamienic – przy ulicy Roosevelta 15 – wejście tuż za Publiczną Szkołą Podstawową Leonardo.
📌 KOLOROWE PODWÓRKO z maralami przedstawiającymi najważniejsze nurty w sztuce – przy ulicy Roosevelta 14-16 – naprzeciwko Publicznej Szkoły Podstawowej Leonardo.
❗️ To nie jest atrakcja turystyczna!!! Kolorowe podwórka należy traktować, jako ciekawostkę, która przede wszystkim ma służyć swoim mieszkańcom.
🔸 Oficjalne otwarcie Kolorowych Podwórek nastąpiło w 2015 roku.
🔹 Projekt powstał z inicjatywy Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej (OKAP).
🔸 Artyści: Witold Liszkowski, Mariusz Mikołajek, Marianna Mądrawska, Irena Różańska, Manfred Bator, Miłosz Flis i Jan Mikołajek postanowili zaangażować mieszkańców XIX wiecznych kamienic, by wraz z nimi zmienili swoje podwórko w zupełnie inny, mały świat.
🔹 Kolorowe Podwórka najlepiej odwiedzać w ciągu dnia, ponieważ nie są zbyt dobrze oświetlone.
🔸 Dzieło ma 250 metrów i ponad 1200 metrów kwadratowych.
📷 To bardzo ciekawe miejsce na wykonanie sesji fotograficznej.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment