fbpx

ZAPORA NA ŁOMNICY | KARPACZ

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania

Atrakcja położona w samym centrum Karpacza

AHOJ! 💦 Chodźcie z nami zobaczyć jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Karpacza. Znajduje się bardzo blisko centrum miasta i pozwala na moment oderwać się od gwaru deptaka i odpocząć od wysokogórskich szlaków. Zaporę postawiono na rzece o nazwie Łomnica. To jedna z najbardziej dzikich i niebezpiecznych rzek Karkonoszy. Niejednokrotnie o jej kapryśności i sile przekonali się dawni mieszkańcy Karpacza. Podczas powodzi w 1897 rzeka zniszczyła wiele domów, dróg, gospodarstw rolnych i inię kolejową. 💎 Również Walończycy chętnie przemierzali jej dolinę w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych, które mogła nanieść z wyższych partii gór wzburzona rzeka. 👉 Na szczęście ponad 100 lat temu w wielu miejscach uregulowano koryto i wybudowano na niej kamienną zaporę. Jej skuteczność potwierdziła „Powodzi Tysiąclecia” w 1997 roku. To był największy test dla wybudowanej z granitowych bloków konstrukcji, zdany pozytywnie. Dziś miastu ani jego mieszkańcom nie zagraża już niebezpieczeństwo, a powstałe przy okazji budowy tamy: zbiornik i wodospad są chętnie odwiedzane przez turystów. 

🚶🏼‍♂️ Wycieczkę na zaporę na Łomnicy rozpoczniesz od przywitania się z Duchem Gór w parku przy ulicy Konstytucji 3-ego Maja. To tu znajduje się efektowna drewniana brama i rzeźby zwierząt żyjących w Karkonoszach: 🐻 niedźwiedzia, 🐺 wilka, 🐗 dzika oraz 🦌 jelenia. Według legendy sam Liczyrzepa przybierał ich postać. Kawałek dalej w głębi lasu, wybudowano drewnianą ścieżkę, która dotrzesz do centrum Karpacza a tuż za nią widać wybudowaną ponad 100 lat temu zaporę. Spacer po długiej na 105 metrów koronie zapewnia niesamowite widoki i wrażenia. ❶ Z jednej strony zobaczysz małe jeziorko z restauracją słynącą z dancingów oraz występów gwiazd polskiej sceny muzycznej w tle, ❷ z drugiej duży wodospad spadający wprost do Łomnicy. 📸 Warto spojrzeć na niego z innej perspektywy i zejść na dół blisko rzeki. Wychodzą tu fantastyczne pamiątkowe zdjęcia, a szum wody jest oszałamiający. ⛰️ Zapora położona jest u stóp Karpatki, a przez samą budowlę poprowadzono 🔴 czerwony szlak turystyczny (doprowadzi cię aż na Grabowiec w Miłkowie), który zachęca do odkrywania tej zielonej, cichej i spokojnej okolicy. To świetna okazja do kontaktu z naturą i możliwość do podziwiania przyrody.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌
Zapora w Karpaczu została wzniesiona na rzece Łomnicy, poniżej ulicy Konstytucji 3-ego Maja
🚗 Auto zaparkuj na jednym z parkingów przy ulicy Konstytucji 3-ego Maja
💦 Łomnica jest 20-kilometrowym dopływem Bobru. Swój początek bierze z Równi pod Śnieżką. W górnym odcinku średni spadek jej wód wynosi 72 promile, podczas gdy w dolnym odcinku jest on siedmiokrotnie niższy. 
💎 Dawno temu dolinę rzeki przemierzali Walończycy w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych.
👷 Zaporę wybudowano w latach 1910 – 1915. Jej zadaniem, było nie tylko gromadzenie nadmiaru wody, ale także zatrzymywanie skalnego rumoszu, który niesiony z nurtem, stanowił szczególne zagrożenie dla miejscowej zabudowy.
🚣 Dawniej w pobliżu zapory powstało małe schronisko o nazwie  Talsperre Baude. Działała tam restauracja, kawiarnia i organizowano koncerty. Miejsc noclegowych było niewiele, a chętnych nie brakowało. Utworzono zakład kąpielowy Alexandrinenbad, a cały teren zyskał charakter miejsca spotkań i wypoczynku. Można się było tam kąpać lub skorzystać z wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych. Zimą natomiast pojeździć na łyżwach. 

📸 Fotografie zapory na Łomnicy z dawnych lat pobrane ze strony fotopolska.eu

‼️ Warto wybrać się na Karpatkę o wysokości 726 m n.p.m. czyli szczyt położony w centrum Karpacza, z którego rozpościera się przepiękny widok na Karkonosze i miasto. Panorama sięga od Skalnego Stołu po Słonecznik i Pielgrzymy. Łatwo rozpoznasz charakterystyczne miejsca, gdyż na górze umieszczono tablice informacyjną. 

WIĘCEJ NA TEMAT SZALKU NA KARPATKĘ kliknij tutaj!

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment