fbpx

Wystawa Impresjoniści

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania

🎨 Uczta dla zmysłów

AHOJ! 🖌️ Dziś zabieramy Was na ucztę dla zmysłów, czyli wystawę Impresjoniści we wrocławskiej hali IASE. Do nas ten przekaz trafia w 100%. Doświadczamy sztuki wszystkimi zmysłami, zanurzamy się w świecie impresjonistów, czyli m.in. Claude Monet, Vincent van Gogh i Paul Gauguin. Ich obrazy otaczają nas z każdej strony, przenikając się i w połączeniu z muzyką i lektorem tworzą niesamowity spektakl multi sensoryczny.

🖼️ Kto był w zeszłym roku na wystawie VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition, która odniosła wielki sukces na całym świecie, wie, o czym mówimy. Obie wystawy są do siebie bardzo podobne, w ten sam sposób zaprojektowane, jednak przedstawiają nurt w sztuce, a nie sylwetkę jednego artysty. Będziesz na niej podziwiać prace najbardziej znanych malarzy impresjonistów m.in.: Edgar Degas, Paul Gauguin, Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Vincent van Gogh, Henri de Toulouse-Lautrec czy Paul Signac, którzy wciągną cię w przygodę z francuskim impresjonizmem. 

CO NA TO NASI CHŁOPCY?
👨‍🎨 Jak już wcześniej wspominaliśmy, byliśmy rok temu na wystawie VAN GOGH, wiedzieli więc czego się spodziewać, a chłopcy z pełną świadomością powiedzieli, że chcą iść z nami. Było różnie… choć lepiej niż w zeszłym roku.

Na początku opowiedzieliśmy im o impresjonistach, pokazaliśmy najsłynniejsze dzieła artystów. Zwróciliśmy uwagę na to, jak różni się ich styl i sposób malowania. Opowiedzieliśmy, że tworzyli nie tylko w swoich pracowniach, ale także na ulicy, w sądzie, nad morzem czy w ogrodzie. Czuli różne zapachy, bo inaczej pachniał las, a inaczej poranek na plaży. Te wszystkie rzeczy oddziaływały mocno na nich i na ich sztukę. Stąd przy samym wejściu organizatorzy ustawili 3 szklane „fiolki” zapachowe. Warto powąchać je i zanim ruszycie oglądać obrazy, wczuć się w klimat impresjonistów.

📸 Zaraz po tym Itek z Mikim pobiegli od razu do obrazu Claude Moneta, a w zasadzie instalacji, dzięki której możemy się znaleźć w jego wnętrzu. Artysta nie byłby szczęśliwy, gdyby zobaczył te kolory i sztuczne kwiaty, ale mimo tego instalacja cieszyła się bardzo dużą popularnością. My również zrobiliśmy sobie tam fotkę.

Po wejściu na wystawę zachwyciliśmy się tak samo, jak w zeszłym roku. Naprawdę mogłabym tam leżeć pół dnia i nie miałabym dość. 👉 Spektakl rozpoczyna się wstępem o impresjonistach, Obrazy każdego artysty poprzedzone są czarnym ekranem z jego imieniem i nazwiskiem. 👦🏻👦🏻 Chłopcy większość czasu leżeli na pufach, skakali przez kwiaty, łapali kropki i kształty wyświetlające się na podłodze. Itek nawet zrobił fikołka na pufie i próbował bawić się w „podłoga to lawa”, ale szybko wytłumaczyliśmy mu, że to nie jest miejsce odpowiednie na takie zabawy. Nie powiem… sama bym potańczyła szczególnie do ukochanej, piosenki z filmu Amelia, która była częścią pięknej oprawy muzycznej.

❓ Na koniec wróciliśmy do sali z klasycznymi obrazami malowanymi na płótnie i zrobiliśmy chłopcom QUIZ. Zakrywaliśmy plakietkę z nazwą artysty i podawaliśmy 3 nazwiska, z których mieli wybrać autora obrazu. Bardzo często wybierali trafnie, co jest dla nas najlepszym dowodem na to, że każde obcowanie nawet młodego człowieka ze sztuką rozwija go i kształtuje.

„Wszyscy dyskutują o mojej sztuce i udają, że rozumieją, jakby koniecznym było zrozumieć, kiedy wystarczy pokochać”.
Claude Monet

„Sztuka nie jest kwestią tego, co widzisz, ale tego, co sprawiasz, że inni ludzie widzą”.
Edgar Degas

„Dla mnie obraz musi być czymś przyjemnym, wesołym i ładnym, tak, ładnym! Jest dość przykrych rzeczy w życiu, abyśmy mieli jeszcze tworzyć więcej”.
Pierre-Auguste Renoir

KIM BYLI IMPRESJONIŚCI?
„Impresjoniści byli bojownikami o wolność w sztuce, a sam impresjonizm jej rewolucją. Nurt, który zapoczątkowało malarstwo impresjonistyczne zgoła różnił się od, królującego w świecie sztuki niewiele wcześniej, realizmu. Ponadto stary system miał wielu zwolenników, mocno broniących panującego porządku. Objawiało się to rzucaniem kłód pod nogi artystom nowego ładu m.in. częstym utrudnieniom w prezentacji obrazów, jakie przedstawiciele impresjonizmu obficie płodzili.”

Więcej o IMPRESJONISTACH przeczytasz na twoja-sztuka.pl

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Hala IASE (Instytut Automatyki Systemów Energetycznych) we Wrocławiu obok Iglicy i Hali Stulecia, 1 piętro
🗓️ 22.02 – 25.06 2023 roku
⏳ Na wystawę trzeba przeznaczyć około godziny, ale czas spędzony na oglądaniu pokazu jest nieograniczony
⏰ Wystawa otwarta od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-20.00 (ostatnie wejście do godz. 19.00)
🛻 Parking płatny na Hali Stulecia lub w bocznych uliczkach
🎟️ Bilety można kupić przez internet oraz na miejscu w kasie. Przez internet KLIKNIJ TUTAJ!
📲 Dostępny jest bezpłatny audioprzewodnik, z którego można korzystać na własnym telefonie
🎨 Projekcje cyfrowe są prezentowane na ekranach o powierzchni powyżej 2 tysięcy mkw. i wyświetlane także na podłodze
📸 Będziesz mógł zrobić sobie zdjęcie na słynnym mostku w ogrodzie Claude’a Moneta (to instalacji stworzona na potrzeby wystawy)
🛍️ Przy kasie będziesz mógł kupić pamiątki z wystawy: zakładki, kubki itp.
🧥 Na 1 pietrze po lewej stronie mieści się bezpłatna szatnia. UWAGA! Tuż za ścianą trwa pokaz filmowy więc każdy wasz głośniejszy ton będzie przeszkadzał w oglądaniu wystawy
🚻 Toalety mieszczą się tuż za szatnią
Wystawę warto połączyć ze zwiedzaniem Pawilonu Czterech Kopuł lub Hali Stulecia

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment