PASIEKA DZIADKA TOLKA

Fascynujący świat pszczół

AHOJ! 🐝 Zabieramy was na otwarcie Pasieki Dziadka Tolka — świata pszczół, kwiatów, uli i miodu. Zapachów i smaków dzieciństwa, do natury, krajobrazów, lasów, łąk i ogrodów. Miejsca, w którym dzieciaki zrozumieją jak ważne dla nas, dla świata, są te małe latające stworzonka. W pięknie zaprojektowanej przestrzeni dowiedzą się, ile czasu żyją pszczoły,  jak rozróżnić królową, zobaczą wnętrze ula i strój pszczelarza. Dowiedzą się, co pszczoły robią na wiosnę, lato, jesień i zimę. Czy zapadają w sen zimowy, czy jest im ciepło w ulu i czy każdy może go mieć we własnym ogródku? To nie wszystko! Poznają rodzaje miodów, dowiesz się, czy plastry są jadalne i czy można w jakiś sposób uchronić się przed użądleniem.

JAK WYGLĄDA WYSTAWA?
🍯 Wystawa mieści się w Arkadach Wrocławskim na 1 piętrze, naprzeciwko CCC. Wykonana jest z ogromną precyzją, wnętrza i makiety są naprawdę piękne. Możesz ją zobaczyć codziennie w godzinach 10:00-18:00. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który w 20-minutowych cyklach oprowadza po wystawie, opowiadając ciekawostki z życia pszczół. Podzielona jest na 2 sale plus dodatkowe wnętrza, o których opowiem na koniec. 

1️⃣ W pierwszej poznasz cykl rozwoju pszczoły, jej budowę oraz docenisz pracę, jaką wykonuje podczas czterech pór roku. Zobaczysz, jak oznacza się królową, dowiesz się, czy samce, są pracowite, a może wręcz odwrotnie, ani nie przynoszą pyłku kwiatowego, ani nawet nie bronią ula przed szerszeniami. Swoją drogą jedyną metodą na zabicie takiego osobnika, który wtargnie, do ula jest atak całej grupy pszczół, która wydziela ciepło i w ten sposób doprowadza do jego śmierci. Jestem pewna, że takich ciekawostek, które was zaskoczą, poznacie w tym miejscu całe mnóstwo!

2️⃣ W drugiej salce dowiesz się jak pszczoła była/jest traktowana w innych epokach i krajach np. w Egipcie od lat miody oraz pszczoły zarezerwowane były wyłącznie dla faraonów. Miód spożywano, ale nawet i brano w nim kąpiel. Do dziś jest tam bardzo drogi. W USA natomiast już lata temu Indianie dodawali miód do whisky, a dziś farmerzy przewożą ciężarówkami ule w różne części kraju, by zapalać rośliny. Działalność farmera dofinansowana jest przez państwo, które zdaje sobie bardzo dobrze sprawę z tego, że ‼️ gdyby te małe stworzenia nie zapyliły roślin  z naszego menu zniknęłoby około 70 % pożywienia. W tej salce dzieci poznają także legendę o człowieku jaskiniowym, który dzięki temu, że pozyskał miód, stał się bohaterem oraz dowiedzą się, że w Amazonii pszczoły żyją wolno, na drzewach i plastry miodu również formują na gałęziach, a nie jak u nas w ramkach.

Kolejne dwie sale, o których obiecałam wspomnieć to miejsca przeznaczone na warsztaty dla dzieci i seniorów. Całe grupy przedszkolne lub szkolne stworzą np.świecę z pszczelego wosku, a seniorzy przygotują olejki. Tuż obok znajduje się sala, w której możemy się zrelaksować, wdychając miodowy aromat.

NASZE WRAŻENIA:
Przyznam, że czekaliśmy na otwarcie, ponieważ takiej atrakcji w okolicy, a może nawet i w Polsce jeszcze nie ma. W dodatku naszym chłopcom bardzo podobało się stanowisko Pasieki Dziadka Tolka na Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu. Przybiegli do nas z wafelkiem polanym miodem i krzyczeli w emocjach: „Mamo! To prawdziwy miód! Od pszczół! Skosztuj!” 😄

Powiem szczerze, że podczas niespełna 30-minutowej wycieczki wyciągnęliśmy bardzo dużo cennych informacji. Zachwyciliśmy się wykonaniem wystawy i dbałości o najmniejsze szczegóły. Przy kasie kupiliśmy miody z Pasieki Dziadka Tolka i jak tylko ruszą warsztaty zabierzmy na nie naszych chłopców. Oczywiście podzielimy z Wami ich opinią. 

🫖 Pstt… Dowiedzieliśmy się, że aby posłodzić herbatkę miodem, należy odczekać aż się ostudzi, gdyż miód traci swoje cenne wartości powyżej 45°, pozostawiając jedynie swój smak i aromat.

O PASIECE I DZIADKA TOLKA
👴🏻 Dziadek Tolek swoją pasiekę założył w latach 50 – tych. Był prekursorem pszczelarstwa w regionie Przemkowa. Pełnił obowiązki prezesa Związku Pszczelarskiego w Przemkowie. Współpracował z wieloma pszczelarzami z całej Polski. Jego ule „warszawskie“ wymalowały się w krajobrazem przemkowskich łąk i wrzosowych połaci leśnych terenów nadleśnictwa Przemków. Miody z pasieki Dziadka (lipowe, wrzosowe, rzepakowe oraz akacjowe) zajmowały honorowe miejsce na rodzinnym stole nie tylko w moim domu, ale również w domach wielu rodzin z naszego regionu.

Pszczoły zawsze traktował z szacunkiem, uznaniem oraz niebywałą troską. Dbał o jakość ich życia, która przekładała się na najwyższą jakość miodu. Ule zbudował sam a
pszczoły hodował każdego roku, zwiększając liczebność pasieki do ponad 100 uli. Rozmawiać mógł o pszczołach godzinami. Przysłuchiwałem się tym rozmowom, które zawsze odbywały się w zabytkowym holu pięknego domu Dziadka i Babci na ulicy Sikorskiego w Przemkowie. Pasieka rozwijała się i trwała przez ponad 50 lat. Teraz ja pierwszy wnuk Paweł wytrwały słuchacz oraz aktywny pomocnik Dziadka kontynuuję jego pasję, która stał się również moją pasją.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Pasieka Dziadka Tolka, Arkady Wrocławskie, ul. Powstańców Śląskich 2-4 / 1 piętro / naprzeciwko CCC i H&M
👩‍💻 www.pasiekadziadkatolka.pl
☎️ +48 519 345 867
🚗 Parking płatny w Arkadach Wrocławskich
🍯 Na miejscu można kupić miody z Pasieki Dziadka Tolka: wielokwiatowy, gryczany, wrzosowy i lipowy. Miody z owocami liofilizowanymi, malinami i cytryną. Przekąski np. orzechy włoskie w miodzie oraz świece zapachowe. Tylko nie nastawiajcie, że będą wszystkie. To jakie miody będziecie mogli kupić, zależy od pory roku, w jakiej przyjdziecie na wystawę. 
🐝 Przy kasie można także kupić breloczki, maskotki i puzzle związane z pszczołami.
🙇‍♀️ Warsztaty dla dzieci z tworzeni świec z wosku pszczelego oraz dla seniorów z wykonywania olejków
👩‍🏫 Wartość edukacyjna. Możliwość zwiedzania przez grupy przedszkolne i szkolne. Chcesz poznać ofertę? KLIKNIJ TUTAJ!
⭐️ Ciekawostki do pobrania KLIKNIJ TUTAJ 
🚻 Toaleta w Arkadach
W POBLIŻU: Klockownia, CrazyCarts

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Dodaj komentarz